Sanallaştırma Çözümleri

Kurumların veya Şirketlerin büyümesi ile doğru orantılı olarak Sunucu ihtiyaçları da artmaktadır. Önceden birkaç sunucu ile ihtiyaçlar rahatlıkla karşılanabilirken, günümüzde daha fazla sunucuya ihtiyaç duyulmaktadır.

Kurumsal uygulamalar, muhasebe, e-ticaret, e-posta, web uygulamaları veya güvenlik uygulamaları için ayrı ayrı sunucular kullanılabilmektedir.

Sunucu sayısı arttıkça doğal olarak bu cihazların bakım ve destek masrafları, elektrik giderleri, kesintisiz güç kaynağı yatırımı gibi ihtiyaçlar artmakta, daha büyük sistem odalarına ve daha çok soğutma ihtiyacına gerek duyulmaktadır. Öte yandan kullanılan fiziksel donanımların işlemci ve bellek kullanımlarının genellikle çok yüksek olmadığı ve kaynakların çoğunlukla israf edildiği gözlemlenmektedir.

Mevcut fiziksel kaynakların daha verimli kullanılması amacıyla, fiziksel sunucular üzerine sanallaştırma platformları kurulmuş, birçok sanal sunucu bu platformlar üzerinde hizmet vermeye başlamıştır.

Sanallaştırma, fiziksel kaynakların ihtiyaçlar doğrultusunda mantıksal parçalara bölünerek, sunucu verimliliğinin optimizasyonunu ifade etmektedir.

Sanallaştırma projeleri; verimlilik, esneklik, modülerlik, kolay yönetilebilirlik, iş sürekliliği, kolay geri dönüş senaryosu ve tasarruf gibi avantajlar sağlamaktadır.

Bulut bilişimin temelini de sanallaştırma oluşturmaktadır. Sanallaştırma sayesinde bir sunucu üzerinde birçok uygulama performans kaybı yaşamadan kullanılabilmektedir. Bu sayede sistem kaynakları daha verimli kullanılmakta, ortamda daha az sayıda sunucu bulunacağından, tüm maliyetlerde tasarruf sağlanmaktadır.

Technonet Bilişim; uzman ve deneyimli teknik kadrosuyla VMware veya Hyper-V çözümleri kullanılarak standartlara dayalı bir sanallaştırma stratejisi oluşturulmakta, mevcut sunucular dönüştürülerek sanal platformlara taşınması işlemleri, iş süreçlerini aksatmadan gerçekleştirebilmektedir.